Хелм – одне з найбільших міст східної Польщі, найбільше місто на кордоні Європейського Союзу. Населення – близько 70 тис. жителів. Хелм – давня столиця князівства, воєводства і Хелмської землі. Місто з багатими культурними традиціями, зі своєю неповторною архітектурою. Хелм – один з найцікавіших куточків сучасної Польщі, місто з понад тисячолітньою історією…
Завдяки розташуванню Хелма на межі Польщі і Русі, католицизму і православ’я, цей регіон характеризується великим історичним минулим. Впродовж століть у місті проживали католики, православні, греко-католики, протестанти, утворюючи мозаїку національностей, культур, віросповідань і мов. До найважливіших пам’яток міста належать:
Хелмська гора – колиска міста, що була ранньосередньовічним городищем. Тут відкрито рештки мурованого замку з тринадцятого століття князя Данила Романовича, пізніше титулованого королем Русі. До складу комплексу на Гірці входять: барокова Базиліка Народження Найсвятішої Діви Марії, Палац єпископів, дзвіниця (зараз оглядовий майданчик), Устилузька брама (найстаріша пам’ятка міста – 1616 рік);
бароковий костел Розіслання Святих Апостолів з розписом, оздобленим поліхромією, яку виконав Юзеф Маєр (найцінніша пам’ятка міста);
православна церква Святого Іоанна Богослова;
історична крейдяна шахта (двокілометрова підземна туристична траса з численними історико-археологічними експозиціями);
площа д-ра Едварда Лучковського – залишки старої ратуші, реконструйований міський колодязь, історичні будівлі;
залізничний район „Дирекція” − одна з найбільших урбаністичних інвестицій повоєнного періоду (історичний будинок і будівлі району).
Хелм – сучасне місто, знаний економічний, культурний і освітній центр.
Угоду про співпрацю між Ковелем та Хелмом підписано в 1995 році.