Утена – сучасна столиця Аукштайтійського етнографічного регіону, одна із найстаріших місцевостей Литви з населенням понад 33 тисячі жителів. В письмових джерелах, в листі короля Міндаугаса, в 1261 році перший раз згаданий дерев’яний замок біля струмка Утенеле. За легендою його побудував легендарний князь Утяніс. Утенці іменем князя назвали центральну площу міста, районну газету.
В 1599 р. містечко отримало дозвіл на торгівлю. Майже зруйнована в ході Північної війни Утена почала відроджуватись в XІX столітті. Велике значення для міста мало в 1835 році прокладання шосе Варшава-Петербург.
Після того, як в 1918 році Литва стала незалежною державою, розпочався розвиток Утени. Протягом кількох років було збудовано 400 будинків, прокладено 30 км. вулиць, відкрито 34 крамниці, працювало 3 млини.
Найстаріша будівля Утени – поштова станція в стилі класицизму (1835р.). Тут бували або міняли поштових коней російський цар Микола І з сином Олександром, російський художник Ілля Рєпін, знаменитий французький письменник Оноре де Бальзак. Зараз в будівлі пошти – художня школа і галерея.
Гордістю Утени є надзвичайно гарний, побудований в стилі нео-барокко, костел Вознесіння Христа (І ст.). Його інтер’єр прикрашають цінні роботи художників італійської школи і місцевих майстрів.
Через місто протікають річки Утенеле, Крашуона, Вієша, Раше. В Утенському районі – 186 озер, зокрема Даунішкіс і Віжуонайтіс.
Численних відпочиваючих приваблюють Кловінська водойма і Вестувяйська (Весільна) гірка, яку народні майстри прикрасили скульптурами, що зображають старовинні литовські весільні обряди. В Утенському окрузі знаходиться найстаріший в Литві Аукштайтійський національний парк, багатий озерами, лісами та етнографічними селами.
Угоду про співпрацю між Ковелем та Утеною підписано у 2005 році.
Посилання на веб-ресурс: www.utenainfo.lt